Chiropraktyka, na czym polega?

Chiropraktyka, na czym polega?

Chiropraktyka to metoda, która podchodzi pod aspekt terapii manualnej — jest to jedna z dziedzin zaliczanych do tzw. kręgarstwa. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się leczeniem kręgosłupa, jednakże dzięki temu zabiegowi można pozbyć się także innych dolegliwości. Teoretyczne założenia chiropraktyki opierają się na przekonaniu, że zdrowie organizmu opiera się na swobodnym przepływie impulsów przez układ nerwowy.

Dzięki takiemu rozumowaniu, przemieszczenie kręgów może doprowadzić do ucisku poszczególnych nerwów, co skutkuje różnorodnymi dolegliwościami. Zabiegom chiropraktyki oddają się zazwyczaj osoby, które mają problem z układem mięśniowo-szkieletowym, tj. ból pleców, głowy, szyi, karku i ramion.
Chiropraktyka może również pomóc w przypadku rwy kulszowej oraz dyskopatii (dyskopatia Ostrowiec). Także osoby ze zwyrodnieniami kręgosłupa oraz wadami postawy mogą wybrać się do chiropraktyka.
Poprzez prawidłowe ustawienie kręgów wiele dolegliwości ustępuje, ponieważ przestają one uciskać na poszczególne nerwy. Chiropraktyka jest niezwykle pomocna podczas uśmierzania bólów migrenowych, zawrotów głowy, mdłości, a nawet bólu oczu. Aby osiągnąć oczekiwany przez pacjenta rezultat, zazwyczaj potrzebny jest więcej niż jeden zabieg — jest to metoda skuteczna, chociaż zależy od konkretnego przypadku oraz przyczyny problemu.
Terapia manualna, jaką jest chiropraktyka, wspiera dodatkowo ułożenie odpowiedniego planu żywieniowego, rehabilitację, akupunkturą oraz ziołolecznictwem. Chiropraktyce nie powinny poddawać się osoby, które miały w przeszłości operowane kręgosłupy. Przeciwwskazaniem będzie również wiek pacjenta — dzieci do siedmiu lat oraz po sześćdziesiątym roku życia przed poddaniem się chiropraktyce powinny skonsultować się z lekarzem.


Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

HMB jest zarówno wychwalane za swoje działanie p...
Obecnie dzięki postępom technologicznym w medycy...
Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym PRP stały się...
Marzenia senne, czyli sny często nie mają więks...
Badania USG żył Doppler, czyli badanie ultrasono...
Kaszel to nie choroba, lecz jeden z jej objawów. ...