Co diagnozuje badanie USG Doppler?

Co diagnozuje badanie USG Doppler?

Badania USG żył Doppler, czyli badanie ultrasonograficzne z efektem Dopplera jest badaniem diagnostycznym, dzięki któremu lekarz flebolog Warszawa może dokładnie ocenić stan żył oraz tętnic, a także zastawek żylnych. Dzięki badaniu USG Doppler możliwe jest zdiagnozowanie żylaków, niewydolności żylnej, choroby tętnic obwodowych, tętniaki, zakrzepy, wady zastawek serca, jak również wrodzone wady serca. W większości przypadków do wspomnianego badana niewymagane jest jakiekolwiek przygotowanie, jednakże wyjątkiem jest jedynie badanie tętnic nerkowych, tętnic trzewnych czy żył biodrowych - w tych przypadkach konieczne jest badanie na czczo.

Jaki jest przebieg badania USG Doppler?
Badania diagnostyczne USG z efektem Dopplera wykonywane jest w miejscach wymagających kontroli, np. kończynach dolnych czy kończynach górnych. Wykwalifikowany specjalista nakłada na skórę pacjenta w badanym miejscu specjalny żel, dzięki któremu zmniejszy się tarcie związane z pocieraniem o skórę głowicy aparatu USG. Głowica jest przesuwana po skórze pacjenta w odpowiednim miejscu w celu skontrolowania żył i tętnic na monitorze. Można powiedzieć, że USG Doppler przebiega w podobny sposób jak tradycyjne USG, jednakże słyszalny jest w aparacie lekki szum krwi, dzięki któremu lekarz może stwierdzić czy naczynia działają prawidłowo, czy jednak potrzebne jest ich leczenie. Małoinwazyjne badania trwa od kilku aż do kilkunastu minut.

Jakie są wskazania do wykonania USG Doppler?
Lekarz flebolog skieruje na badanie USG Doppler pacjenta, u którego podejrzewane są zmiany chorobowe w naczyniach krwionośnych, np. niedrożność tętnic, tętniaki, zatory żylne czy inne patologiczne zmiany, które doprowadzają do nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Ogromne znaczenie USG Doppler ma przede wszystkim w ocenie wszelkich nieprawidłowości związanych z krążeniem w kończynach dolnych i kończynach górnych.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Wizyta u dentysty jest dla wielu osób prawd...
Nie masz pomysłu na to, w jaki sposób miło i or...
Badania USG żył Doppler, czyli badanie ultrasono...
Pajączki pojawiające się na nogach lub innych c...
Spożywanie alkoholu wiąże się z niedoborem ele...
Chiropraktyka to metoda, która podchodzi pod aspe...