Czym jest HMB i jaka jest jego rola?

Czym jest HMB i jaka jest jego rola?

HMB jest zarówno wychwalane za swoje działanie przez sportowców, jak i stanowi preparat, którego właściwości są poddawane wątpliwością. Od czasu jego odkrycia, HMB stało się jednym z najczęściej stosowanych produktów wspomagających rozwój tkanki mięśniowej i zapobiegających jej zanikowi. Głównym zadaniem HMB jest zapobieganie procesom katabolicznym, jednak ma ono o wiele szersze działanie. 

HMB to pochodna leucyny, czyli jednego z aminokwasów rozgałęzionych, który znajduje się również w preparacie takim jak BCAA. HMB w śladowych ilościach można spotkać w rybach, grejpfrutach i lucernie. Wspomaga on przede wszystkim syntezę białek, więc chroni włókna mięśniowe przed degradacją. Z tego względu w szczególności jest ono stosowane przez kulturystów, ponieważ to im najbardziej zależy na budowaniu masy mięśniowej. Preparat wykazuje również podobne działanie do kreatyny- chroni mięśni, ale też wspomaga budowanie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej. Zwiększa także siłę mięśni, więc stopniowo pozwala na intensywniejsze treningi.

Preparat dla osób rozpoczynających treningi?

HMB jest odpowiednim preparatem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią albo powracają do treningów po dłuższym czasie. Wspomaga ona szybki powrót do formy lub po prostu ją buduje. Z tego względu dla rozpoczynających treningi, HMB jest niezbędnym suplementem. Zaleca się przyjmowanie go w trzech pierwszych miesiącach ćwiczeń. Co jednak z osobami, które trenują regularnie i można powiedzieć, że są bardziej zaawansowane? HMB jest u nich po prostu nie skuteczne. Podczas badań nie zauważono jego jakiegokolwiek wpływu na ich organizm sportowców. 

Dawkowanie HMB

Rozpoczynając treningi powinniśmy przyjmować 3 gramy HMB dziennie. Nie ma potrzeby spożywanie go więcej, bo w tym przypadku ilość preparatu nie idzie w parze z lepszymi efektami. Nadmiar HMB jest po prostu wydalany z organizmu i nie ma też żadnych skutków ubocznych. HMB warto stosować z kreatyną, ponieważ jak wykazały badania wzmacnia ona jego działanie. Prowadzi to do szybszego wzrostu tkanki tłuszczowej, a także redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Już po pierwszych 6 tygodniach przyjmowania HMB pojawiają się rezultaty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej w ilości 1-2 kg. Jest to jednak zależne także zarówno od diety, jak i intensywności treningów. Wybierając konkretny preparat HMB warto pokierować się stroną www.ranking-odzywek.com.pl, na której znajduje się wiele preparatów, ich krótki opis, ocena oraz opinie innych.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Obecnie dzięki postępom technologicznym w medycy...
Bardzo popularnym zabiegiem medycyny estetycznej j...
Choroby przyzębia jak sama nazwa wskazuje dotycz...
Krioterapia jest zabiegiem nieinwazyjnym i polega ...
Czy warto zdecydować się na implanty? Jak inwazy...
Spożywanie alkoholu wiąże się z niedoborem ele...