Czym się zajmuje współczesna protetyka?

Czym się zajmuje współczesna protetyka?

W przypadku dużych ubytków zębowych, jedynym ratunkiem jest protetyka. Dziedzina ta nie zajmuje się jednak wyłącznie wstawianiem nowych zębów. To także obszar stomatologii, bez którego nie byłoby możliwe wykonywanie aparatów ortodontycznych. Czym dokładnie zajmuje się protetyka i jaki zakres usług oferuje pacjentom?

Na czym polega protetyka?
Protetyka koncentruje się na odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzu, czyli takich, jakie istniały zanim doszło do utraty lub uszkodzenia zębów. Protetycy wykonują protezy dentystyczne oraz aparaty ortodontyczne. Ich zadaniem jest także naprawa tych elementów. Dziedzinie tej podlega również naprawa ubytków poprzez tworzenie koron mostów, a także współpraca przy produkcji implantów. Wybór odpowiednich uzupełnień jest uzależniony przede wszystkim od tego, jak duży jest dany ubytek. Odbudowa naturalnych warunków zgryzu jest bardzo istotna, z wielu powodów.

Dlaczego warto uzupełniać braki w uzębieniu?
Braki w uzębieniu mogą powodować trudności w przeżuwaniu, a także skutkować dolegliwościami bólowymi oraz chorobami dziąseł. Konsekwencją może być również przesuwanie się sąsiadujących zębów. Poważniejsze braki w dłuższej perspektywie czasu mogą również spowodować zmiany w kształcie szczęki. Zjawisko to jest mocno powiązane z atrofią, czyli zanikaniem kości. Poza tym widoczne ubytki są dość nieestetyczne, dlatego choćby nawet z tego powodu warto zainteresować się ich uzupełnieniem http://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/protetyka-korony-licowki

Jakie są dostępne rodzaje uzupełnień protetycznych?
Współczesne uzupełnienia charakteryzują się bardzo wysoką jakością i biozgodnością. Dostosowuje się je indywidualnie do potrzeb pacjenta. Można wyróżnić uzupełnienia stałe i ruchome. Do stałych zalicza się korony, mosty i protezy. Można z ich pomocą uzupełnić zarówno pojedyncze braki, jak i całe łuki. Protezy ruchome stosuje się w przypadku odbudowy całego uzębienia. Są tańsze od protez stałych, jednak wymagają wymiany co kilka lat, a ponadto trzeba je pielęgnować specjalnymi preparatami. Warto skonsultować się ze specjalistą w celu wyboru optymalnego dla siebie rozwiązania, zarówno pod kątem praktycznym, jak i finansowym.

Opinie (1)
Hanna

16.04.2020

Mnie współczesna protetyka zaskoczyła kiedy zaproponowano mi licówki porcelanowe i w końcu mam równiutkie zęby o jakich do niedawna mogłam tylko pomarzyć. Takie rozwiązanie zaproponowane zostało w gabinecie stomatologicznym przy szpitalu Pro Familia w Rzeszowie, do którego uczęszczam.

Adres IP: **.***.**.111

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Przychodnia OLK
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Bezpłatna Przychodnia Studencka StudentMed.PL
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Przychodnia Specjalistyczno-Rehabilitacyjna z POZ USI-MED
(3 opinie)
NZOZ Przychodnia Nowy Dwór
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Specjalistyczna Przychodnia Lekarska NZOZ Plac Kolegiacki
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Centrum Medyczne Medyk Przychodnia Specjalistyczna, Stacja Dializ
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Wczasy w Bieszczadach - magia gór
Chcesz spędzić miło czas? Nie wiesz jednak dok...
Chirurgia plastyczna nadal popularna?
Chirurgia plastyczna, zwana także rekonstrukcyjn...
Leczenie ortodontyczne
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która za...
Co diagnozuje badanie USG Doppler?
Badania USG żył Doppler, czyli badanie ultrasono...
Wizyta u dentysty
Wizyta u dentysty jest dla wielu osób prawd...