Jak powstają sny?

Jak powstają sny?

Marzenia senne, czyli sny często nie mają większego sensu i trudno doszukiwać się w nich logicznej całości i spójności. Chociaż wydaje nam się, że czasami jakiś straszny sen nie może się skończyć, to jednak musimy wiedzieć, że sny pojawiają się wyłącznie podczas fazy REM, która nie trwa zbyt długo. Sny intrygują ludzkość od zarania dziejów — początkowo były traktowane niczym wiadomości od bogów i proroctwa, dopiero w XIX wieku Freud stworzył hipotezę snu, w której uznał, że jest on odzwierciedleniem naszych obaw, pragnień oraz ogólnych emocji, których szczególnie powinniśmy dopatrywać się w dzieciństwie. W fazie REM wszelkie zdobyte przez nas informacje są utrwalane i przetwarzane, a dodatkowo cały proces jest stymulowany dopaminą — chociaż nasz organizm odpoczywa, to jednak mózg cały czas pracuje i to właśnie wtedy powstają marzenia senne.

Jak dochodzi do powstania snu?
Sny zazwyczaj kreują się na podstawie doświadczeń, ujrzanych wydarzeń, pragnień, emocji lub obaw, dzięki którym tworzona jest symulacja świata. Często w naszym marzeniu sennym pojawiają się osoby, które spotykamy na ulicy czy w miejscu pracy, a szczególnie nie zwracaliśmy na nie uwagi. Mózg wychwytuje wszystkie takie informacje i przywraca je podczas fazy REM. Na nasz sen wpływają przede wszystkim pragnienia, np. gdy chcemy spotkać się z kimś bliskim, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nam się przyśni. Również powtórzenia, a więc sytuacje rutynowe często pojawiają się w snach czy przede wszystkim nasze emocje — znaczne większe jest ryzyko koszmarów, gdy przed snem obejrzeliśmy horror. Na nasze sny mają również wpływ bodźce zewnętrzne, a więc otoczenie, w którym się znajdujemy oraz pozycja naszego ciała. Analiza snów

Jakie znaczenie w naszym życiu mają sny?
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w ogóle śnimy? Istnieje kilka hipotez, dlaczego nasz mózg pozwala nam śnić podczas nocnego wypoczynku. Jedną z nich jest poradzenie sobie z otaczającą nas rzeczywistością, a więc utrwalenie i przetworzenie informacji, z którymi mamy styczność na co dzień. Kolejną hipotezą jest możliwość ćwiczenia reakcji na sytuacje, których wcześniej nie doświadczyliśmy, ponieważ w snach wszystko jest możliwe.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Squash to sport, który od dawien dawna uwa...
Wydzielanie potu jest zjawiskiem całkowicie norma...
W dobie dzisiejszych czasów, w których prowadzen...
Chiropraktyka to metoda, która podchodzi pod aspe...
Ortopedia regeneracyjna https://www.rehavitae.pl/o...
Sportowcy mający już pewne doświadczenie w tren...