Jak zapobiegać chorobom przyzębia?

Jak zapobiegać chorobom przyzębia?

Choroby przyzębia jak sama nazwa wskazuje dotyczą przestrzeni przy zębach, tkanek, które łączą je z dziąsłami lub samych dziąseł. Wywoływane są one przez nagromadzenie się płytki nazębnej na ich powierzchni. W ten sposób powstają poważne choroby, które prowadzą nawet do ich utraty. Jak nie doprowadzić do takiego stanu rzeczy?

Choroby przyzębia mogą dotknąć każdego, ponieważ wynikają one z gromadzenia się kamienia nazębnego, który tworzy przestrzenie pomiędzy zębami, a wchodzące do nich resztki jedzenia powodują z kolei namnażanie się bakterii beztlenowych w kieszonkach przyzębnych. Te z kolei odpowiedzialne są nawet za zniszczenie zębów. Zęby po jakimś czasie mogą się zacząć chwiać oraz wypadać, ponieważ dziąsła dotknięte stanem zapalnym nie spełniają już prawidłowo swoich funkcji. Aby zapobiegać chorobom przyzębia należy przede wszystkim prawidłowo dbać o zęby. Odpowiednia pielęgnacja polegająca na ich starannym szczotkowaniu, używaniu nici dentystycznych i płynów do płukania pomoże nam na długo uchronić je przed kamieniem nazębnym, a więc źródłem problemu. Co więcej ważne jest również regularne odwiedzanie dentysty. Może on nam zalecić wykonanie zabiegów takich jak piaskowanie lub scaling. W momencie kiedy nasze zęby są już dotknięte problemem kamienia nazębnego należy po prostu go usunąć. Piaskowanie polega na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą drobinek przypominających ziarenka piasku. Uderzają one w kamień nazębny i powodują jego odczepianie się od powierzchni zębów. Scaling natomiast jest nowoczesną metodą usuwania kamienia poprzez ultradźwięki. Powodują one pękanie płytki nazębnej, a jej odłamki są wymywane za pomocą wody. Zęby odzyskują tym samym swoją gładkość oraz pozbywają się otoczki z kamienia, która w przyszłości mogłaby wywołać u nich choroby przyzębia.

Regularne odwiedzanie dentysty jest kluczowe dla powstrzymania wielu chorób już na początkowym etapie oraz zapobiega ich powstawaniu.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardz...
Wielu ludziom dietetyk kojarzy się głównie z os...
W przypadku dużych ubytków zębowych, jedynym ra...
W dobie dzisiejszych czasów, w których prowadzen...
Bardzo popularnym zabiegiem medycyny estetycznej j...
Czy warto zdecydować się na implanty? Jak inwazy...