Jakie mamy rodzaje kaszlu?

Jakie mamy rodzaje kaszlu?

Kaszel to nie choroba, lecz jeden z jej objawów. Kaszlem można określić odruch nerwowy, który jest wywołany przez pewien bodziec, który podrażnia receptory kaszlowe, a więc tzw. czujniki. Kaszel jest natychmiastową reakcją na podrażnienia wspomnianych receptorów - można powiedzieć, że jest to odruch niezależny od naszej woli, który czasami potrafi przerwać nam sen.

Kaszlu nie trzeba się uczyć, ponieważ należy on do odruchów wrodzonych. Kaszel można podzielić na dwa rodzaje, a więc kaszel suchy oraz kaszel mokry - każdy z nich wymaga odmiennego postępowania i dobrania odmiennych leków i syropów, ponieważ w przypadku kaszlu suchego konieczne jest łagodzenie podrażnień, natomiast w przypadku kaszlu mokrego trzeba stosować syropy wykrztuśne, które pomogą nam oderwać gęstą wydzieliną z górnych dróg oddechowych.

Kaszel suchy
Kaszel suchy często nazywany jest kaszlem bezproduktywnym, przy którym czujemy w gardle suchość oraz mamy wrażenie, że coś przeszkadza nam w drogach oddechowych, np. łaskocze, drażni, a nawet boli. Kaszel suchy doprowadza to tego, że nasze receptory kaszlowe są ciągle podrażnione - możemy mieć nawet do czynienia z kaszlem napadowym i męczącym, którego nie można powstrzymać i wyrywa nas nawet ze snu w nocy. Zazwyczaj suchy kaszel jest początkiem infekcji wirusowej górnych lub dolnych dróg oddechowych, a także pojawia się ona u alergików oraz astmatyków.

Kaszle mokry
Drugim rodzajem kaszlu jest kaszel mokry, a więc kaszel produktywny, który najczęściej pojawia się w drugim stadium choroby - w drogach oddechowych wytwarza się dość obfita wydzielina, która odrywa się od gardła, co przynosi częściową ulgę w oddychaniu. Wraz z wydzieliną usuwane są z dróg oddechowych martwe i żywe bakterie, które przyczyniły się do powstania infekcji. Każdy rodzaj kaszlu będziemy leczyć odmiennymi sposobami. Do leczenia kaszlu suchego wykorzystamy leki hamujące odruch kaszlowy, a także syropy, które złagodzą uczucie ciągłego podrażnienia i drapania w gardle. Natomiast przy kaszlu mokrym stosowane są syropy wykrztuszające, które stymulują kaszel w celu oderwania się zalegającej flegmy.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Chcesz spędzić miło czas? Nie wiesz jednak dok...
W przypadku dużych ubytków zębowych, jedynym ra...
Żylaki są najczęściej następstwem dynamicznie...
Wydzielanie potu jest zjawiskiem całkowicie norma...
W dobie dzisiejszych czasów, w których prowadzen...
Nie masz pomysłu na to, w jaki sposób miło i or...