Jakie są przyczyny powstawania pajączków?

Jakie są przyczyny powstawania pajączków?

Pajączki powstające na przyśrodkowej stronie uda mogą być defektem kosmetycznym, objawem rozpoczynającej się niewydolności żylnej, jak również objawem przebytego urazu w tej okolicy. Niezwykle ważne jest rozpoznanie przyczyny pojawienia się pajączków, ponieważ w każdym ze wspomnianych przypadków profilaktyka i leczenie są inne. Zmiany w okolicy przyśrodkowej uda koniecznie muszą nas skłonić do wykonania diagnostyki - najlepszym badaniem będzie USG Doppler, czyli ultrasonografia dopplerowska, dzięki której widoczny jest stan żył i zastawek, a także przepływ krwi, co pozwoli nam od razu zdiagnozować przyczynę problemu. 

Nieskuteczna diagnoza, co teraz?
Diagnoza w przypadku pajączków na przyśrodkowej stronie uda jest na tyle ważna, ponieważ leczenie we wspomnianych wcześniej schorzeniach jest skrajnie odmienne. Brak wiedzy o źródle problemu może doprowadzić do nieskuteczności zabiegu, a nawet w najgorszym przypadku do wystąpienia podrażnień lub zapalenia większego naczynia. Metod usunięcia zmian w tej okolicy jest wiele, jednakże najczęściej stosowane są małoinwazyjne zabiegi laserowe, a także zabiegi skleroterapii. Oczywiście nie ma jednej najlepszej metody, dlatego ważne jest szukanie złotego środka. Warto pamiętać, że badanie USG Doppler jest kluczowe w przypadku leczenia zmian tego typu. 

Czym jest żyła odpiszczelowa?
Pajączki w przyśrodkowej stronie uda najczęściej są wynikiem uszkodzeń połączeń z głęboko położoną dużą żyłą układu powierzchownego, a więc żyłą odpiszczelową. Jeżeli pajączki pojawiają się w tym miejscu często, będzie to wskazywać na uszkodzenie zastawek w świetle żyły. Kiedy we wspomnianej żyle dojdzie do uszkodzenia zastawek, krew zaczyna się cofać, co doprowadza do rozpierania mniejszych naczyń. Konsekwencją takich działań jest uszkodzenie naczyń bardziej powierzchownych, które są widoczne na skórze. 

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Pajączki https://www.drpaluch.pl/choroby/pajaczk...
Dawniej decyzja o zrobieniu tatuażu na ciele był...
Badania kliniczne stanowią niezwykle istotny obsz...
Kaszel to nie choroba, lecz jeden z jej objawów. ...
Squash to sport, który od dawien dawna uwa...
Złoto już od tysięcy lat wykorzystywane było m...