Badania kliniczne stanowią niezwykle istotny obszar medycyny i farmacji. Zarówno w Polsce jak i na świecie kładzie się duży nacisk na rozwój tej dziedziny. Badania kliniczne wiążą się bowiem z licznymi korzyściami dla wszystkich związanych z nimi grup - pacjentów, lekarzy, a także farmacji.
Na czym polegają badania kliniczne?
Badania kliniczne to proces, podczas którego testuje się dany lek, produkt farmaceutyczny, a także metody terapii, w celu potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa. Geneza badań klinicznych sięga 1754 roku. To właśnie wtedy został przeprowadzony pierwszy udokumentowany eksperyment. Rozwój tej dziedziny sprawił, że została ona ściśle zdefiniowana przez przepisy prawa. W badaniu mogą wziąć udział osoby chore na dany typ schorzenia, jak również zdrowi ochotnicy. Leki i wyroby muszą zatem w pierwszej kolejności przejść odpowiednie testy przedkliniczne, a samo badanie powinno odbywać się zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice), zabezpieczającymi zdrowie i prawa pacjentów.
Po co przeprowadza się badania kliniczne?
Największą korzyścią wynikającą z pomyślnego przejścia przez wszystkie fazy procesu badawczego jest możliwość zarejestrowania danego wyrobu farmaceutycznego na rynku. Innymi słowy - produkt może być legalnie sprzedawany. Rejestracja każdego nowego leku lub wyrobu medycznego jest kolejnym krokiem w rozwoju farmacji, który zapewnia społeczeństwu dostęp do nowych metod leczenia. Wprowadzenie produktu do obrotu to niejedyny powód, dla którego firmy farmaceutyczne zlecają badania kliniczne. Można je przeprowadzić również w celu zarejestrowania nowego wskazania dla leków już istniejących. Ponadto wyniki z wykonanych testów klinicznych są doskonałym materiałem źródłowym, przydatnym podczas sporządzania różnych publikacji naukowych.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni