Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem wad zgryzu, wad twarzowo-szczękowych, a także leczeniem nieprawidłowości zębowych. Zazwyczaj wiąże się ją z poprawą estetyki uśmiechu, jednak jej głównym celem jest przewrócenie prawidłowych czynności jamy ustnej.

Wady zgryzu bowiem mogą prowadzić nie tylko do niekorzystnego wyglądu, ale też trudności z mówieniem, spożywaniem pokarmów lub oddychaniem. Często utrudniają także utrzymanie higieny. Leczenie ortodontyczne można przeprowadzić u pacjenta w każdym wieku, a zajmuje się nim lekarz ortodonta.

Najczęściej występującymi wadami zgryzu są: stłoczenie zębów (zębów jest więcej lub są większe niż pozwala na to wielkość szczęki i żuchwy), szparowatość (wielkość zęba jest mniejsza niż dostępne miejsce w łuku zębowym), zatrzymany ząb (ząb pozostaje niewyrżnięty w całości mimo upływu czasu) oraz brak zębów stałych po wypadnięciu mleczaków.
Najskuteczniejszą metodą leczenia wymienionych zaburzeń jest stosowanie aparatu ortodontycznego, popularnie nazywanego aparatem na zęby czy klamerkami. Służy on do wyrównania i właściwego ustawienia zębów, i zawsze dostosowany jest do wady, którą pacjent posiada.

Aparaty ortodontyczne można podzielić na ruchome i stałe. Pierwszą grupę zaleca się w przedziale wiekowym 4-12 lat, gdy dochodzi do wymiany zębów mlecznych na stałe.
Aparat ruchomy składa się z akrylowej płytki, do której przymocowane są klamry i druciane łuki. Stosuje się je, gdy nie ma jeszcze możliwości zastosowania aparatu stałego, ale pewne zmiany już można korygować.
Aparaty stałe natomiast mocowane są na określony czas do zębów za pomocą zamków ortodontycznych, do których przymocowane są specjalne łuki. Stosuje się je w leczeniu osób dorosłych. Najczęstszym rodzajem są te wykonane z metalu, jednak na rynku dostępne są również tytanowe, przeznaczone dla alergików oraz estetyczne - mniej widoczne. Długość noszenia aparatu uzależniona jest od rodzaju wady, a samo leczenie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Opinie (2)
Klimczak P.
W Rzeszowie polecam gabinet ortodontyczny prosperujący w szpitalu Pro Familia, ja chodząc tam z córką dowiedziałam się że nawet w moim wieku 45+ można dokonać wszelkich korekt zgryzu. Polecam.
Martyna
Polecam szczególnie gabinet stomatologiczny Kołodziejczykowie, który świadczy także usługi z zakresu ortodoncji.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

HMB jest zarówno wychwalane za swoje działanie p...
Pierwsza wizyta w poradni dietetycznej może wiąz...
Wielu ludziom dietetyk kojarzy się głównie z os...
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która za...
Squash to sport, który od dawien dawna uwa...
Chcesz spędzić miło czas? Nie wiesz jednak dok...