Nadpotliwość - przyczyny, skutki i metody leczenia

Nadpotliwość - przyczyny, skutki i metody leczenia

Wydzielanie potu jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Statystyki mówią jednak, że nawet 3 proc. populacji może cierpieć z powodu nadmiernego w stosunku do potrzeb organizmu pocenia się, które znacząco przeszkadza w życiu. Przypadłość ta może być leczona różnymi metodami. Jakie są najskuteczniejsze?

Przyczyny nadpotliwości
Nadpotliwość powstaje w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Zazwyczaj występuje w tych obszarach ciała, gdzie znajduje się ich najwięcej, czyli pod pachami, na dłoniach czy podeszwach stóp. Do zaburzeń procesu pocenia się może dochodzić w wyniku różnych chorób, np. nadczynności tarczycy lub cukrzycy. Częstymi przyczynami są również nadwaga i otyłość. U kobiet nadpotliwość może uaktywnić się w okresie menopauzy. Nie bez znaczenia są także skłonności genetyczne oraz sytuacje napięcia emocjonalnego.

Skutki nadpotliwości
Wśród skutków nadpotliwości wskazuje się przede wszystkim znaczne obniżenie jakości życia. Osoby cierpiące na nadpotliwość często z powodu wstydu ograniczają swoją aktywność społeczną oraz towarzyską. Wielu z nich ma obniżoną samoocenę, a u części osób można nawet zaobserwować depresję. Oprócz tego można zaobserwować skutki fizjologiczne, w postaci zaostrzenia niektórych stadiów chorobowych skóry. Utrzymująca się stale wilgoć stanowi również korzystne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.

Metody leczenia nadpotliwości
U pacjentów cierpiących na nadpotliwość, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę problemu i rozważyć, czy możliwe jest jej wyeliminowanie. Na nadpotliwość można zastosować leczenie objawowe - miejscowe lub ogólne (leczenie nadpotliwości stóp). Leczenie miejscowe to przede wszystkim antyperspiranty zawierające sole glinu. W leczeniu ogólnym wykorzystuje się leki antycholinergiczne. U pacjentów, u których metody te nie przynoszą dobrego skutku, stosuje się leczenie zabiegowe. Najpopularniejszym sposobem jest leczenie nadpotliwości botoksem. Można również przeprowadzić zabiegi laserowe, a w ostateczności skorzystać z metod chirurgicznych.

Opinie (3)
Olga
Nadpotliwość pojawiła się u mnie po 50 roku życia a samą metodę zaproponował mi lekarz i postanowiłam skorzystać. Jest bardzo skuteczna, polecam.
Jadwiga
Kto nie doświadczył tego problemu temu ciężko będzie sobie wyobrazić, że nadpotliwość w pewnym momencie potrafi dosłownie unieruchomić człowieka, mi ta metoda z nieba spadła i pozwoliła wrócić do normalnego funkcjonowania na co dzień.
Darek
Leczenie nadpotliwości botoksem to nieraz nie tylko jedyna metoda ale i zbawienie przy pozbyciu się problemu.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

W dobie dzisiejszych czasów, w których prowadzen...
Złoto już od tysięcy lat wykorzystywane było m...
Wizyta u onkologa może wydawać się nie tylko st...
Z owrzodzeniem żylny najczęściej zmagają się ...
Lekarz flebolog znany jest przede wszystkim z lecz...
Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardz...