Najczęstsze zimowe urazy kończyn dolnych

Najczęstsze zimowe urazy kończyn dolnych

Zima to sezon kontuzji i urazów ortopedycznych, na które najbardziej narażone są osoby starsze, a także hobbyści jazdy na nartach lub łyżwiarze. Nawet niewielki upadek na nierównym i śliskim chodniku może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i może skończyć się wizytą u ortopedy w celu wykonania badania USG, dzięki któremu będzie można zdiagnozować przyczynę bólu.

Do najczęstszych urazów kończyn dolnych z pewnością można zaliczyć złamaną nogę, jest to jeden z najpoważniejszych urazów w obrębie układu ruchu. O złamaniu mówimy jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości tkanek kostnych, a jeżeli dodatkowo naruszona będzie powłoka skórna, mamy do czynienia ze złamaniem otwartym. Najczęściej złamana noga jest efektem upadku na oblodzonej powierzchni, a także sportów zimowych, np. jazdy na sankach, jazdy na nartach czy na łyżwach. Złamaniu w kończynach dolnych może ulec tak naprawdę każda kość. Złamanie objawia się nienaturalną pozycją nogi oraz dość ostrym bólem, jak i obrzękiem.

Typowymi sezonowymi urazami są skręcenia oraz stłuczenia kończyn dolnych. Skręcenie nogi polega na naderwaniu lub naciągnięciu wiązadła i objawia się intensywnym bólem i opuchlizną. Do skręcenia kostki najczęściej dochodzi na chodnikach lub śliskich krawężnikach, a także może być to efekt zbytniego obciążenia podczas wyprawy w górach. Najbardziej typowym urazem dla narciarzy jest skręcenie kolana, ponieważ stopa jest ustabilizowana w bucie, a wszystkie siły oddziałują na kolano. A czym jest zwichnięcie? Zwichnięcie jest poważniejszym urazem od skręcenia, ponieważ w przypadku zwichnięcia kość ulega przemieszczeniu. Na zwichnięcie najbardziej narażeni są w sezonie zimowym biegacze, a także osoby, które decydują się na trening na zewnątrz na nierównym podłożu.

Jedną z mniej poważnych kontuzji zimowych kończyn dolnych jest stłuczenie stopy lub kolana, które najczęściej jest efektem upadku. W przypadku stłuczenia dochodzi do nieznacznego uszkodzenia tkanek oraz mięśni, dlatego poszkodowany będzie odczuwał ból o niewielkim nasileniu, a także może pojawić się obrzęk. Z każdym urazem kończyny należy udać się do specjalisty, który określi rodzaj urazu oraz zastosuje właściwe leczenie https://www.rehavitae.pl/oferta/ortopedia.html

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

CardioTeam Sp. z o.o.
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Poradnia Lekarza Rodzinnego - Przychodnia Poznań Jeżyce
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Uniwersytecka Przychodnia Lekarsko-Stomatologiczna UNIMEDYK
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Centrum Medyczne Medyk Przychodnia Akademicka
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Wczasy w Bieszczadach - magia gór
Chcesz spędzić miło czas? Nie wiesz jednak dok...
Jakie mamy rodzaje kaszlu?
Kaszel to nie choroba, lecz jeden z jej objawów. ...
Zachowaj kondycję i zdrową sylwetkę ze squashem
Squash to sport, który od dawien dawna uwa...
Wizyta u onkologa, jak wygląda?
Wizyta u onkologa może wydawać się nie tylko st...
Mikrodermabrazja w medycynie estetycznej
Bardzo popularnym zabiegiem medycyny estetycznej j...