Najczęstsze zimowe urazy kończyn dolnych

Najczęstsze zimowe urazy kończyn dolnych

Zima to sezon kontuzji i urazów ortopedycznych, na które najbardziej narażone są osoby starsze, a także hobbyści jazdy na nartach lub łyżwiarze. Nawet niewielki upadek na nierównym i śliskim chodniku może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i może skończyć się wizytą u ortopedy w celu wykonania badania USG, dzięki któremu będzie można zdiagnozować przyczynę bólu.

Do najczęstszych urazów kończyn dolnych z pewnością można zaliczyć złamaną nogę, jest to jeden z najpoważniejszych urazów w obrębie układu ruchu. O złamaniu mówimy jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości tkanek kostnych, a jeżeli dodatkowo naruszona będzie powłoka skórna, mamy do czynienia ze złamaniem otwartym. Najczęściej złamana noga jest efektem upadku na oblodzonej powierzchni, a także sportów zimowych, np. jazdy na sankach, jazdy na nartach czy na łyżwach. Złamaniu w kończynach dolnych może ulec tak naprawdę każda kość. Złamanie objawia się nienaturalną pozycją nogi oraz dość ostrym bólem, jak i obrzękiem.

Typowymi sezonowymi urazami są skręcenia oraz stłuczenia kończyn dolnych. Skręcenie nogi polega na naderwaniu lub naciągnięciu wiązadła i objawia się intensywnym bólem i opuchlizną. Do skręcenia kostki najczęściej dochodzi na chodnikach lub śliskich krawężnikach, a także może być to efekt zbytniego obciążenia podczas wyprawy w górach. Najbardziej typowym urazem dla narciarzy jest skręcenie kolana, ponieważ stopa jest ustabilizowana w bucie, a wszystkie siły oddziałują na kolano. A czym jest zwichnięcie? Zwichnięcie jest poważniejszym urazem od skręcenia, ponieważ w przypadku zwichnięcia kość ulega przemieszczeniu. Na zwichnięcie najbardziej narażeni są w sezonie zimowym biegacze, a także osoby, które decydują się na trening na zewnątrz na nierównym podłożu.

Jedną z mniej poważnych kontuzji zimowych kończyn dolnych jest stłuczenie stopy lub kolana, które najczęściej jest efektem upadku. W przypadku stłuczenia dochodzi do nieznacznego uszkodzenia tkanek oraz mięśni, dlatego poszkodowany będzie odczuwał ból o niewielkim nasileniu, a także może pojawić się obrzęk. Z każdym urazem kończyny należy udać się do specjalisty, który określi rodzaj urazu oraz zastosuje właściwe leczenie https://www.rehavitae.pl/oferta/ortopedia.html

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Kaszel to nie choroba, lecz jeden z jej objawów. ...
W przypadku dużych ubytków zębowych, jedynym ra...
Rozszerzone naczynka, określane powszechnie jako ...
Lekarz flebolog znany jest przede wszystkim z lecz...
Nie masz pomysłu na to, w jaki sposób miło i or...
Wydzielanie potu jest zjawiskiem całkowicie norma...