Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Obecnie dzięki postępom technologicznym w medycynie, schorzenia ortopedyczne często nie wymagają przeprowadzenia skomplikowanych operacji. W niektórych przypadkach doskonale sprawdza się ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Z tej innowacyjnej metody leczenia korzysta między innymi wielu znanych sportowców. Terapia ta cieszy się powodzeniem ze względu na skuteczność, bezpieczeństwo oraz szybkie rezultaty. 

Leczenie ortopedyczne osoczem bogatopłytkowym
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. W Polsce ta metoda jest jeszcze nowością, jednak coraz więcej gabinetów i klinik zaczyna wprowadzać ją do swojej oferty ze względu na dużą skuteczność przy jednocześnie znikomej inwazyjności. Terapia osoczem bogatopłytkowym znajduje zastosowanie między innymi w leczeniu takich schorzeń jak: uszkodzenia wiązadeł lub ścięgien, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, kolano biegacza, zwyrodnienia ścięgna Achillesa, złamania, skręcenia oraz wielu innych kontuzji. Dotychczas leczenie tego typu schodzeń wymagało długotrwałego stosowania leków, intensywnej rehabilitacji, a często również przeprowadzenia trudnej operacji. Terapia osoczem jest popularna w szczególności wśród osób związanych zawodowo ze sportem, które często narażone są na kontuzje i zależy im na szybkim powrocie do zdrowia bez długotrwałej rekonwalescencji. 

Jak pozyskuje się osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe to koncentrat zawierający płytki krwi wraz z niewielką ilością osocza. Pozyskuje się je z krwi pobranej bezpośrednio od pacjenta. Dzięki temu materiał ten charakteryzuje się najwyższym stopniem biozgodności, a sam zabieg nie powoduje powikłań czy niepożądanych skutków ubocznych, które niosą często ze sobą preparaty syntetyczne. Osocze bogatopłytkowe posiada szerokie zastosowanie głównie w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się je między innymi w zabiegach takich jak mezoterapia, aby poprawić kondycję skóry i chroni przed starzeniem. 
Składniki zawarte w osoczu bogatopłytkowym posiadają dużą zdolność do odbudowy tkanek oraz gojenia. Sam proces pozyskania osocza trwa zaledwie kilkanaście minut. W pierwszej kolejności pobiera się od pacjenta krew, która następnie w specjalnych próbówkach umieszczona zostaje w wirówce do osocza. Podczas odwirowywania dochodzi do oddzielenia się poszczególnych warstw krwi, z czego jedna z nich to ta, którą stanowią płytki krwi wykorzystywane do zabiegu.

Jak stosuje się osocze bogatopłytkowe w leczeniu problemów ortopedycznych?
Osocze bogatopłytkowe może być podawane na dwa sposoby. Pierwsza z nich to na ostrzykiwaniu miejsca, które uległo uszkodzeniu. Preparat podaje się bezpośrednio do zmienionej tkanki. Po takim zabiegu przez kilka dni może utrzymywać się miejscowo ból, który ustępuje z czasem, a pacjent może powrócić do sprawności. Drugi sposób dla którego stosuje się osocze bogatopłytkowe, to przyśpieszenia procesu gojenia po operacjach. 
Po zabiegu pacjent musi zgłaszać się na kontrole ortopedyczne, które pozwalają ocenić stan kończyn, a także stopień dolegliwości bólowych. W poważniejszych urazach wdrożona zostaje odpowiednia rehabilitacja, która pomaga w szybszej odbudowie tkanki mięśniowej. Zabieg można również powtórzyć dla lepszego efektu jednak nie częściej niż 3 razy w trakcie 6 miesięcy. U większości osób, które poddały się takiej terapii poprawa jest zauważalna już po pierwszym zabiegu. Skuteczność osocza bogatopłytkowego w leczeniu schorzeń ortopedycznych jest bardzo wysoka, ponieważ wynosi aż 90%.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Dawniej decyzja o zrobieniu tatuażu na ciele był...
Każdy z nas, niezależnie od stylu życia, aktywn...
Nie masz pomysłu na to, w jaki sposób miło i or...
HMB jest zarówno wychwalane za swoje działanie p...
Podstawowym problemem w zakresie istnienia wielu r...
Wszelkiego rodzaju instytucje, w tym zarówn...