Rehabilitacja - na czym polega?

Rehabilitacja - na czym polega?

Każdy z nas chciałby jak najdłużej zachować sprawność ruchową. Potrzebna jest ona przede wszystkim do wykonywania codziennych czynności. Wiele osób nie może sobie również pozwolić na jej utratę z powodów zawodowych czy prywatnych. Zdarzają się jednak nieprzewidziane sytuacje - najczęściej wypadki lub poważne schorzenia, na wskutek których tracimy sprawność. Na szczęście w wielu przypadkach można ją odzyskać za pomocą rehabilitacji.

Czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacja to nic innego, niż kompleksowe działania mające na celu przywrócić sprawność osobie, która ją utraciła. To integralna część procesu leczenia, która w połączeniu z innymi metodami terapii może przynieść doskonałe efekty.
Mówiąc o rehabilitacji, najczęściej rozumiemy przez to pojęcie rehabilitację ruchową, choć definicja ta może odnosić się również do obszaru mózgu (rehabilitacja neurologiczna). Czas jaki potrzebny jest, aby powrócić do pełnej sprawności może być bardzo różny. Najwięcej zależy od stanu pacjenta. W przypadku znacznej niepełnosprawności, proces powrotu do zdrowia może być znacznie dłuższy i bardziej intensywny.

Rehabilitacja ruchowa
Rehabilitacja ruchowa jest formą wsparcia dla osób, które utraciły sprawność fizyczną. Można ją przy pomocy tej metody przywrócić całkowicie lub częściowo.
Rehabilitację ruchową stosuje się przede wszystkim przy zmianach zwyrodnieniowych i reumatycznych kręgosłupa oraz po kontuzjach. Szczególnie popularna w tym zakresie jest terapia manualna, dzięki której można badać i leczyć schorzenia układu ruchowego. Taka forma rehabilitacji zalecana jest w szczególności osobom po urazach, na przykład skręceniach, złamaniach, zwichnięciach czy naderwanych więzadłach. Postępowanie rehabilitacyjne dotyczy przede wszystkim pracy z mięśniami, stawami, więzadłami oraz traktami nerwów obwodowych.
Z terapii manualnej można skorzystać w przychodni Rehavitae, która zapewnia konsultacje i diagnostykę w celu zaplanowania procesu rehabilitacyjnego.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która za...
Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardz...
Spożywanie alkoholu wiąże się z niedoborem ele...
Sportowcy mający już pewne doświadczenie w tren...
Każdy z nas, niezależnie od stylu życia, aktywn...
W dobie dzisiejszych czasów, w których prowadzen...