Wizyta u onkologa, jak wygląda?

Wizyta u onkologa, jak wygląda?

Wizyta u onkologa może wydawać się nie tylko stresującym, ale wręcz traumatycznym wydarzeniem, ponieważ pacjenci obawiają się, że jest ona jednoznaczna ze stwierdzeniem nowotworu złośliwego. Warto wiedzieć, że wizyta u lekarza onkologa może mieć jedynie charakter terapeutyczny i nie ma potrzeby wprowadzenia leczenia, lecz jedynie profilaktykę przeciwnowotworową, dzięki której lekarz będzie mógł wykluczyć raka.

Kiedy udać się do onkologa?

Do lekarza onkologa warto wybrać się, gdy tylko zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy. W przypadku nowotworu zwlekanie z wizytą u profesjonalisty może nie tylko narazić pacjenta na dodatkowy stres, ale również opóźnić postawienie diagnozy, co przełoży się na rokowania pacjenta, które mogą znacząco zmaleć. Konsekwencją braku wizyty jest więc dalszy rozwój nowotworu, a także wydłużenie czasu leczenia. Warto pamiętać, że im wcześniej nowotwór zostanie rozpoznany tym większe są szanse, że pacjent całkowicie wyzdrowieje. Do lekarza onkologa nie jest potrzebne skierowanie - pacjent, który podejrzewa u siebie nowotwór powinien zapisać się do lekarze specjalisty i skorzystać z konsultacji.

Jak przebiega wizyta u onkologa?

Onkolog Warszawa jest osobą, która nadzoruje przebieg diagnostyki i leczenia pacjenta zmagającego się z chorobą nowotworową. Warto pamiętać, że w proces diagnozowania i leczenia nowotworów są również zaangażowani lekarze innych dziedzin medycyny. Onkolog jest lekarzem, który może skierować pacjenta na procedury diagnostyczne, konsultacje radioterapeutyczne czy chirurgiczne, jak również na chemioterapię czy immunoterapię. Po przybyciu do poradni onkologicznej dochodzi do badania podmiotowego, podczas którego pacjent opowiada o swoich obawach, dotychczasowych chorobach, jak również stosowanych lekach czy historii rodziny pod kątem onkologicznym. Następnie pacjent jest poddawany badaniu przedmiotowemu, które polega na sprawdzeniu zgłoszonych przez pacjenta objawów. W zależności od sytuacji pacjenta może on zostać skierowany na dalsze badania, a w przypadku braku niepokojących symptomów zalecana jest dalsza obserwacja.
Opinie (1)
Dobrawska
Nie warto zwlekać z wizytą u onkologa, nawet w przypadku najmniejszych obaw i podejrzeń.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Podstawowym problemem w zakresie istnienia wielu r...
Marzenia senne, czyli sny często nie mają więks...
Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardz...
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która za...
Czy warto zdecydować się na implanty? Jak inwazy...
Wszelkiego rodzaju instytucje, w tym zarówn...