Nowe metody leczenia atopowego zapalenia skóry

Nowe metody leczenia atopowego zapalenia skóry

Opinie

Prawdziwi lekarze z powołaniem, przychodnia przyjazna dla starszych osób. Pozdrawiam
~Kacper
Bardzo polecam Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie, ponieważ jest to miejsce, w którym każdy stara się nam pomóc w jak największym...
Aneta
Mnie współczesna protetyka zaskoczyła kiedy zaproponowano mi licówki porcelanowe i w końcu mam równiutkie zęby o jakich do niedawna mogłam tyl...
Hanna
Profesjonale podejście do pacjenta i bardzo fachowy personel medyczny. Szczerze polecam.
~Kamila
zawsze chodze z moimi dziecmi do lekarzy z tej przychodni. Jestem bardzo zadowolona z podejscia doktora do malucha. lekarz nie tylko jest bard...
Ania
Obsługa w rejestracji panie zamiast zajmować się obsługa czas w pracy poświęcają na prywatnych pogawędkach.Nie można się dodzwonić.koszmar t...
mirek
Lekarz z doświadczeniem, szybka diagnoza i lecznie.
Grzegorz
Grupa najlepszych specjalistów w jednym miejscu, polecam.
Natalia
Minęło już sporo czasu od ostatniego zabiegu, zauważyłam że efekt po modelowaniu policzków oraz czoła utrzymuje się w czasie o wiele dłużej.
Krystyna_W
Lekarze specjaliści dobrzy. Badania z laboratorium szybko wykonane. Tylko panie z rejestracji wymagałoby wysłać na kurs obsługi pacjenta.
~Piotrek

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skórną, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawia się suchą, swędzącą skórą, zaczerwienieniem, pęcherzami i wysypkami. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i jest często związana z atopowym zapaleniem błony śluzowej nosa i astmą. Pomimo wielu lat badań naukowych, nie ma jednoznacznej przyczyny AZS, ale badacze zdobywają coraz większą wiedzę na temat tej choroby, co pozwala na opracowanie nowych metod leczenia.

Jednym z najnowszych postępów w leczeniu AZS jest zastosowanie terapii biologicznej. Polega ona na stosowaniu leków, które ingerują w naturalne procesy immunologiczne organizmu, mające na celu zahamowanie zapalenia skóry. Jednym z takich leków jest dupilumab - przeciwciało monoklonalne, które blokuje interleukiny odpowiedzialne za procesy zapalne w organizmie. Dupilumab został zatwierdzony do leczenia AZS u dorosłych w 2017 roku, a niedawno również u dzieci w wieku 6-11 lat. Badania kliniczne wykazały, że lek ten skutecznie łagodzi objawy AZS i poprawia jakość życia pacjentów.

Innym sposobem leczenia AZS jest terapia światłem. Używanie lampy UVB lub PUVA (psoralen+związane z fototerapią ultrafioletową A) może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych skóry i złagodzeniu objawów AZS. Terapia światłem działa poprzez hamowanie aktywności układu immunologicznego skóry, co prowadzi do zmniejszenia zapalenia i poprawy skóry. Jednak ta metoda leczenia może wiązać się z ryzykiem poparzeń słonecznych i zwiększeniem ryzyka wystąpienia raka skóry, dlatego powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza.

Innowacyjne badania nad leczeniem AZS obejmują również terapię genową i terapię komórkową. Terapia genowa polega na wprowadzeniu do organizmu odpowiednio zmienionego materiału genetycznego, który ma na celu naprawienie usterek genetycznych odpowiedzialnych za AZS. W badaniach na zwierzętach wykazano obiecujące rezultaty, ale terapia genowa wciąż jest w fazie eksperymentalnej i wymaga dalszych badań.

Terapia komórkowa jest kolejnym obiecującym podejściem w leczeniu AZS. Polega na pobraniu komórek pacjenta, zmodyfikowaniu ich w laboratorium i wprowadzeniu z powrotem do organizmu. Te modyfikowane komórki mogą wytwarzać czynniki przeciwzapalne, które łagodzą objawy AZS i promują gojenie się skóry. Ta metoda leczenia jest jednym z najbardziej zaawansowanych w badaniach i wkrótce możemy spodziewać się wyników badań klinicznych.

Oprócz terapii biologicznej, terapii świetlnej, terapii genowej i terapii komórkowej, istnieje wiele innych metod leczenia AZS, takich jak stosowanie kremów z kortykosteroidami, immunosupresantów, antyhistamin, kąpiele w solankach czy wrzodkowych, a także unikanie czynników wywołujących, takich jak alergeny, stres i skrajne temperatury. Wybór odpowiedniej terapii zależy od stopnia nasilenia objawów, wieku pacjenta i innych czynników.

AZS jest chorobą przewlekłą, ale dzięki najnowszym postępom w leczeniu można skutecznie łagodzić objawy i poprawić jakość życia pacjentów. Leczenie AZS wymaga jednak indywidualnego podejścia i monitorowania postępów przez lekarza specjalistę. Dalsze badania nad AZS mają na celu opracowanie jeszcze skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia tej powszechnej choroby skóry.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Osocze bogatopłytkowe PRP
, Warszawa
5/5 (1 opinia)
Przychodnia MEDINA
Piotra Ściegiennego, Katowice
5/5 (1 opinia)
Instytut Hematologii i Transfuzjologii Przychodnia Specjalistyczna
Indiry Gandhi, Warszawa
Oceń przychodnię
jako pierwszy
MEKMED s.c. Przychodnia Lekarska NZOZ
Panewnicka, Katowice
Oceń przychodnię
jako pierwszy
AFTIDENT maść na afty i pleśniawki jamy ustnej
Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów
5/5 (2 opinie)
Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku Oddział w Warszawie
Aleja Wojska Polskiego, Warszawa
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Dr Piosik Stomatologia
Piątkowska 133/1, 60-648
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Centrum Odwykowe SPZOZ
Zgierska, Warszawa
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna Poborzańska SZPZLO Warszawa Targówek
Poborzańska, Warszawa
5/5 (1 opinia)
Przychodnia Lekarska Jasień
Kartuska, Gdańsk
5/5 (5 opinii)

Zobacz inne artykuły

Choroby przyzębia: Rodzaje, przyczyny i leczenie
Zdrowe zęby i dziąsła są ważnym elementem ogólnego zdr...
Chrapanie  - problem, który dotyka wiele osób na całym świecie
Chrapanie to problem, który dotyka wiele osób na całym ś...
Technologia CEREC w stomatologii: zalety i zastosowanie
Stomatologia od wieków rozwija się wraz z postępem ...
Wpływ leków na zdrowie jamy ustnej. Jak unikać niepożądanych efektów?
Jednym z ważnych aspektów utrzymania zdrowia jamy ustnej j...
Wady zgryzu - leczenie u dzieci i dorosłych
Leczenie wad zgryzu u dzieci i dorosłych jest jednym z gł...
Czym są owrzodzenia żylne?
Z owrzodzeniem żylny najczęściej zmagają się kobiety ...
Dieta a atopowe zapalenie skóry: jakie pokarmy mogą pomóc?
Atopowe zapalenie skóry, znane również jako A...
Wpływ witamin i minerałów na zdrowie jamy ustnej
Witaminy i minerały odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu...
Turnusy jeździeckie dla zdrowia i rozrywki
Nie masz pomysłu na to, w jaki sposób miło i oryginalnie ...
Szczoteczka elektryczna czy manualna - którą wybrać?
Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest kluczowym elementem utrzym...