Aspekty psychologiczne po przebytym nowotworze - życie po chorobie

Aspekty psychologiczne po przebytym nowotworze - życie po chorobie

Opinie

Bardzo miła obsługa w rejestracji. Szczególnie sympatyczne są dwie Panie Ele :) Jeśli wizyta nie może się odbyć z powodu niedyspozycji lekarza...
Angel
Wnikliwa diagnoza i doskonale dobrana metoda leczenia. Skuteczne działania na rzecz pacjenta, polecam instytut Dopplera.
Marcin
Jestem bardzo zadowolona z Przychodni Gaj. Bardzo przyjazna atmosfera. Szybkie terminy jeśli chodzi o wizytę prywatną - ceny również przystępn...
madzia
Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA zasługuję na 5 gwiazdek. Bardzo wykwalifikowani lekarze, profesjonalne podejście do pacjenta oraz odpowied...
mariolka
leczenie kanalowe szybkie i skuteczne, polecam.
~Kornelia
Warto mądrze wybrać flebologa. Polecam specjalistę flebologa z Doppler Instytut.
Dorota K.
Każdy organizm bardzo różnie reaguje na skutki związane z używaniem alkoholu, u mnie ten suplement sprawdził się idealnie. Polecam.
Krzysztof
Bardzo dobrzy specjaliści, miła obsługa pacjenta. Jeżeli ktoś będzie chciał skorzystać z porad dobrego lekarza to polecam.
~Cypel
Polecam. Panie w rejestracji miłe, profesjonalne, bardzo pomocne. Terminy natychmiastowe i co ważne ceny przystępne
~Basia
Polecam wizyty u dr Łukasza, to bardzo dobry flebolog.
Marcin

Przebycie nowotworu jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla ciała, jak i umysłu. Wraz z postępem medycyny coraz więcej osób pokonuje tę chorobę i staje się ocalałymi. Jednak życie po przebytym nowotworze nie zawsze jest łatwe. Wiele osób boryka się z różnymi trudnościami, zarówno fizycznymi, jak i psychologicznymi. W tym artykule skupimy się na psychologicznych aspektach życia po przebytym nowotworze.

Pierwszym ważnym psychologicznym aspektem jest trudność w odzyskaniu pewności siebie po chorobie. Przebycie nowotworu zwykle wymaga wielu trudnych decyzji i ogromnej siły woli. Odpowiednio radzenie sobie z chorobą może być bardzo trudne, a po jej wyleczeniu osoba może mieć trudności z zaufaniem swojemu ciału i umysłowi. Często pojawia się lęk przed nawrotem choroby, co wpływa na codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże wzmocnić pewność siebie i nauczyć się radzić sobie z lękiem.

Kolejnym ważnym aspektem jest trudność w radzeniu sobie z emocjami po przebytym nowotworze. Często osoba, która przeszła tę chorobę, doświadcza silnych emocji, takich jak lęk, smutek czy złość. Każdy jest inny i reaguje inaczej na takie doświadczenia, ale ważne jest, aby mieć świadomość własnych emocji i umieć je nazwać. Wiele osób korzysta z terapii, aby nauczyć się radzić sobie z tymi emocjami i znaleźć zdrowe sposoby ich wyrażania.

Ważnym psychologicznym aspektem życia po przebytym nowotworze jest także radzenie sobie z trudnościami w relacjach społecznych. Często spotykamy się z sytuacjami, gdzie osoby, które przeszły chorobę, mają trudności z nawiązywaniem nowych znajomości lub utrzymaniem istniejących. Może to wynikać z lęku przed odrzuceniem lub niezrozumieniem ze strony innych ludzi. Warto pamiętać, że nie jesteśmy sami w swoich doświadczeniach, istnieje wiele organizacji i grup wsparcia, które mogą pomóc w znalezieniu nowych początków i nawiązaniu kontaktów.

Innym psychologicznym aspektem jest trudność w akceptacji zmienionego ciała. Często po przebyciu nowotworu osoby doświadczają trwałych zmian w swoim wyglądzie. To może prowadzić do niskiego poczucia wartości i obniżonego poczucia atrakcyjności. Ważne jest, aby nauczyć się akceptować swoje zmienione ciało i szanować siebie takim, jakim się jest. Porozmawianie z innymi osobami, które przeszły tę samą chorobę i wspieranie się nawzajem, może pomóc w procesie akceptacji.

W przypadku wielu osób, po przebytym nowotworze rozpoczyna się proces przewartościowania swojego życia. Często osoby, które przeszły taką chorobę, zaczynają doceniać małe rzeczy i zmieniają swoje priorytety. To może prowadzić do różnych zmian, takich jak zmiana pracy, podróżowanie czy zaangażowanie się w działalność charytatywną. Ważne jest, aby dawać sobie czas na refleksję i znalezienie nowej drogi w życiu.

Podsumowując, życie po przebytym nowotworze nie jest łatwe. Wiele osób boryka się z różnymi trudnościami, zarówno fizycznymi, jak i psychologicznymi. Ważne jest, aby mieć świadomość tych trudności i szukać wsparcia, jeśli tego potrzebujemy. Psychologiczne aspekty życia po przebytym nowotworze są równie ważne jak fizyczne i zasługują na uwagę i wsparcie. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy psychoterapeutów specjalizujących się w pracy z osobami po przebytym nowotworze. Onkologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób nowotworowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.onkomedica.pl/.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

NZOZ Przychodnia Kosmonautów
Horbaczewskiego, Wrocław
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Przychodnia CePeLek Żeromskiego Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska
Żeromskiego, Warszawa
3.5/5 (4 opinie)
Przychodnia Zdrowia Rodziny Sp. z o.o. NZOZ
Aleja 29 Listopada, Kraków
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Lisowska 23, 01-820
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Stomatologia Szpitala PRO-FAMILIA
Witolda, Rzeszów
4.1/5 (10 opinii)
Klinika Belvedere
, Warszawa
5/5 (2 opinie)
Niepubliczny Zakład Podstawowej i Specjalistycznej OZ HIPOKRATES
Marysieńki, Poznań
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Przychodnia POLIMED
Osiedle Piastów, Kraków
Oceń przychodnię
jako pierwszy
MCM Polesie Przychodnia nr 39
Maratońska, Łódź
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Poradnia Rodzinna Starołęka STOMIL
Starołęcka, Poznań
3.67/5 (3 opinie)

Zobacz inne artykuły

Choroby przyzębia: Rodzaje, przyczyny i leczenie
Zdrowe zęby i dziąsła są ważnym elementem ogólnego zdr...
Chrapanie  - problem, który dotyka wiele osób na całym świecie
Chrapanie to problem, który dotyka wiele osób na całym ś...
Technologia CEREC w stomatologii: zalety i zastosowanie
Stomatologia od wieków rozwija się wraz z postępem ...
Wpływ leków na zdrowie jamy ustnej. Jak unikać niepożądanych efektów?
Jednym z ważnych aspektów utrzymania zdrowia jamy ustnej j...
Wady zgryzu - leczenie u dzieci i dorosłych
Leczenie wad zgryzu u dzieci i dorosłych jest jednym z gł...
Wczasy w Bieszczadach - magia gór
Chcesz spędzić miło czas? Nie wiesz jednak dokąd udać s...
Higiena jamy ustnej - praktyczne wskazówki
Już we wczesnym dzieciństwie uczymy się myć zęby i zysk...
Przegląd najlepszych strategii SEO dla firm lokalnych w Rzeszowie
W dzisiejszych czasach, wraz z rozwojem technologii i coraz ...
Analiza konkurencji w pozycjonowaniu lokalnym dla rzeszowskich przedsiębiorstw
Pozycjonowanie stron internetowych stało się nieodzownym e...
Najczęstsze zimowe urazy kończyn dolnych
Zima to sezon kontuzji i urazów ortopedycznych, na które n...