Prawdopodobnie każdy z nas słyszał o elektrolitach. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotną rolę ogrywają one w naszym organizmie. Co więcej, nie wiemy również czym grozi ich niedobór. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć artykuł, który przybliży nam to zagadnienie.
Musimy mieć świadomość tego, że elektrolity są niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu. To one mają ogromny wpływ na poprawną pracę naszego serca, odpowiedni przepływ krwi, a także dotlenienie oraz odżywienie komórek. Nie można również zapomnieć o tym, że to one regulują gospodarkę wodną naszego organizmu, a do tego dbają o równowagę kwasowo-zasadową. Czy to już wszystko? Absolutnie nie. Elektrolity są również potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu, a także prawidłowej pracy układu mięśniowego.
Od razu widać, jak ogromną rolę one odgrywają. W jaki sposób dostarcza się je więc do naszego organizmu? Przede wszystkim za pomocą wody oraz innych płynów, możliwa jest również suplementacja.
Zacznijmy od tego, że stężenie elektrolitów w naszym organizmie nie jest stałe, dlatego też tak istotne jest dbanie o ich odpowiedni poziom w naszym ciele. Wydalamy je podczas procesów metabolicznych, oddawania moczu, pocenia się, a nawet podczas oddychania. Z tego powodu nasza kondycja może się szybko pogorszyć, jeśli nie zadbamy o siebie odpowiednio.
Czasem możemy cierpieć na niedobór elektrolitów z powodu różnych chorób. Na przykład podczas grypy żołądkowej często korzystamy z toalety oraz nadmiernie się pocimy. Wówczas nasz organizm szybko pozbywa się elektrolitów. Poza tym nie zawsze przyczyną jest choroba. Są sytuacje, w których to my sami nie dbamy o siebie należycie.
Zdarza się, że wyniszczamy swój organizm nadmierną aktywnością fizyczną. Są również sytuacje, gdy zapominamy o uzupełnianiu płynów. Jeśli widzimy, że na dworze jest upał, to weźmy ze sobą butelkę wody. Niektórzy źle dobierają swoją dietę – jedzą produkty, które nie zaspokajają wszystkich potrzeb organizmu. To również może generować pewne problemy.
Jak rozpoznać, że coś może być nie tak? Warto obserwować swoje ciało i swój organizm. Jeśli odczuwamy skurcze mięśni czy drżenie rąk, to może być to pierwsza oznaka tego, że brakuje nam elektrolitów.
O pierwszych symptomach już wspomnieliśmy. Niestety, długotrwały niedobór elektrolitów może być znacznie gorszy w skutkach. Możemy zacząć odczuwać znaczny spadek energii, będziemy nieustannie czuli się senni i ociężali. Nasz żołądek może zacząć się buntować poprzez biegunkę czy zaparcia, a nasze serce może mieć zaburzoną pracę. Następnie mogą pojawić się omdlenia, a nawet częściowy lub pełny paraliż ciała. W dodatku nasze kości staną się bardziej podatne na złamania.
Właśnie dlatego nie można bagatelizować elektrolitów. Zastanówmy się nad tym, czy nasza dieta jest odpowiednia. Być może powinniśmy również pomyśleć o suplementacji, szczególnie jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić naszych nawyków żywieniowych.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni