PRP osocze bogatopłytkowe

PRP osocze bogatopłytkowe

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym PRP stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Niemal każda klinika medycyny estetycznej ma je w swojej ofercie, a lekarze często rekomendują ten rodzaj terapii swoim pacjentom. W jakich sytuacjach warto rozważyć poddanie się takiej terapii?

Czym jest osocze bogatopłytkowe PRP?
Osocze bogatopłytkowe (PRP- platelet rich plasma) to krwiopochodny preparat zawierający skoncentrowane płytki krwi w niewielkiej objętości osocza. Substancję tę otrzymuje się z krwi obwodowej od pacjenta. Aby możliwe było pozyskanie samego osocza, krew musi zostać poddana procesowi wirowania, w trakcie którego dochodzi do jej podziału na warstwy. Najcięższe składniki morfotyczne (erytrocyty) pozostają na samym dole próbówki, natomiast na samej górze znajduje się osocze. Pomiędzy nimi powstaje warstwa płytek krwi i leukocytów, która jest kluczowa dla zabiegu. Osocze bogatopłytkowe jest świetną alternatywą dla innych preparatów, jak np. kwas hialuronowy . 

Do czego stosowane jest PRP?
Osocze bogatopłytkowe jest w medycynie estetycznej stosowane od stosunkowo niedawna, natomiast pierwsze zabiegi jakie wykonywano z użyciem tego preparatu sięgają lat 80. tych ubiegłego wieku. Wtedy osocze bogatopłytkowe PRP zostało zastosowane po raz pierwszy podczas operacji kardiochirurgicznej. Obecnie w wielu gałęziach medycyny wykorzystuje się właściwości tego preparatu. Jedną z nich jest ortopedia regeneracyjna, gdzie osocze bogatopłytkowe podaje się pacjentom po urazach mięśni, stawów czy wiązadeł. W stomatologii stosowane jest przy zabiegach ekstrakcji zębów. Jest również rozpowszechnione w okulistyce. Najwięcej na temat osocza bogatopłytkowego PRP słyszy się jednak w odniesieniu do medycyny estetycznej. Wykorzystywane jest ono głównie do niwelowania oraz zapobiegania procesom starzenia. Z uwagi na naturalne efekty, zabiegi zostały docenione przez wiele znanych postaci ze świata showbiznesu.

Wskazania do zabiegu
Zabiegi osoczem bogatopłytkowym stosowane są u osób, wśród których pojawiły się pierwsze zmarszczki, a także inne oznaki starzenia. Nad terapią warto zastanowić się, jeśli posiadamy na skórze blizny lub wgłębienia po trądziku. Sucha wiotka skóra o nierównym kolorycie także odzyska świeżość i blask po zastosowaniu osocza. Zabieg mogą rozważyć również osoby, które borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Iniekcje osocza na skórę głowy skutecznie pomagają w walce z takimi problemami jak leczenie zakoli u mężczyzn oraz innych objawów łysienia. Osoby, które zdecydują się na zabieg zauważą efekty już po około dwóch tygodniach. W tym czasie skóra zdąży się zregenerować i odzyskać zdrowy wygląd. W przypadku włosów rezultaty wymagają większej ilości czasu. Na ogół zaczynają one odrastać po około trzech miesiącach, wraz ze swoim naturalnym cyklem.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 3.67/5 (3 opinie)
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Kaszel to nie choroba, lecz jeden z jej objawów. ...
Marketing medyczny jest strategią, która pozwoli...
Badania kliniczne stanowią niezwykle istotny obsz...
Wielu ludziom dietetyk kojarzy się głównie z os...
Wizyta u onkologa może wydawać się nie tylko st...
Z owrzodzeniem żylny najczęściej zmagają się ...